O Willi

Data
przyjazdu
Data
wyjazdu

Willa Deco

Esencja Sopotu

WILLA DECO powstała w 1921 roku, obecnie po gruntownej modernizacji jest kameralnym pensjonatem dla gości, którzy cenią szczególnie; SPOKÓJ, KOMFORT i STYL.

W 1919 roku przedsiębiorca niemiecki Berrn Bauer zakupił niezwykle urokliwie położoną parcelę na zakończeniu jednej z najstarszych Sopockich ulic, Cecylienstrasse (obecnie Józefa Czyżewskiego). Na tym terenie, wcześniej należącym do Dworu Sierakowskich postanowił zbudować całoroczną willę na potrzeby swojej rodziny…

Budynek w którym mieści się obecnie WILLA DECO został zbudowany w 1921 roku. Styl architektoniczny budynku jest niezwykle interesujący, z powodu przenikających się wzajemnie cech architektury willowej początku XX wieku z elementami modernistycznymi. Pierwotny układ funkcjonalny willi dostosowany był do potrzeb jej użytkowników.

W budynku zaprojektowano trzy wejścia od frontu – wejście letnie przez drewnianą werandę, od strony wschodniej – wejście używane głównie zimową porą i wejście dla służby i pomocy kuchennej od tyłu budynku.

Na parterze znajdował się salon, jadalnia, kuchnia i toaleta. Na piętrze zlokalizowano sypialnię właścicieli połączoną bezpośrednio z obszerną łazienką oraz pokoje dla dzieci i opiekunki. W piwnicy znajdowała się pralnia oraz kilka pomieszczeń magazynowych na opał i przechowywanie żywności.

Gruntowna modernizacja

Gruntowna modernizacja willi poprzedzona była badaniami konserwatorskimi, na podstawie których określono które z elementów autentycznych budynku wymagają zachowania i renowacji. Większość okien i drzwi została poddana renowacji, drewniana klatka schodowa została odtworzona w oryginalnej formie łącznie z malaturą.

Nowa funkcja budynku wymusiła powstanie współczesnych elementów, które wyraźnie odcinają się od elementów historycznych. Całkowicie przeszklona nowa weranda i świetlik dachowy od strony ogrodu wprowadzają nową jakość architektoniczną dla obecnych użytkowników willi.

Newsletter

Ta strona używa COOKIES.

Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies, zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki. Więcej w Polityce prywatności.

OK, zamknij